О Центру
Уз подршку од стране Фонда за науку – Програм ИДЕЈЕ, Факултет безбедности Универзитета у Београду је основао Национални симулациони центар за безбедносне ризике.
Успостављање Центра руковођено је идејом да исти постане база за научна истраживања, едукације и унапређење експертских знања и вештина, спровођење заједничких вежби из безбедности и сличних, комплементарних области. Центар је опремељен најсавременијим компјутерским програмима, апликацијама и уређајима, укључујући оним за виртуалну реалност. У оквиру Центра налази се више рачунарских радних станица које омогућавају моделовање и симулације безбедносних ризика, али и далеко ширу употребу коришћењем како најсавремених професионалних софтвера (тј. XVR Simulation, AnyLogic и ADMS) тако и опште доступних (Simantics System Dynamics, OpenModelica, NS-3 network simulator, GNS 3 network simulator, NetLogo и сл.). Наведени софтверски пакети пружају готово неограничене могућности у погледу креирања сценарија за проблеме који се желе симулирати. Такође, платформе пружају велики број дидактичких опција за учеснике (тј. учење, тренинг и процене), као и скалабилних опција (тј. самовођени или тренинг са више учесника – групне вежбе).
Поред могућности симулација широког спектра безбедносних ризика, наведени софтвери своју примену налазе и у следећим областима:
• анализа и предвиђање друштвених процеса који се тичу политике, јавне администрације, јавног мњења, маркетина као и кризног комуницирања;
• унапређење пословних процеса унутар широког спектра индустријских, услужних и логистичких области пословања;
• идентификација и пројекција загађења животне средине из конкретних извора загађења (нпр. једног индустријског постројења), као и мерење загађености ваздуха у случају техничко-технолошких акцидената;
• унапређења компетенција и експертизе хитних служби (тј. ватрогасаца, полиције, хитне помоћи, итд.) у управљању кризним ситуацијама.
• процена ризика и примена основних алата кризног менаџмента при суочавању са кризним ситуацијама
• максимизација маркентишких и продајних стратегија посредством симулације тржишта које поседује потребну флексибилност и капацитет да обухвати кључне факторе и динамику тржишта
• процена, евалуација и управаљање финансијским и инвестиционим ризицима.
Оснивање и рад Центра засновани су на идеји о промоцији науке и нових видова едукације употребом високих технологија. За остварење циљева потребно нам је да подстакнемо здружени рад академије, професионалаца, привреде и студената, како у земљи тако и у иностранству. Заинтересовани смо да са институцијама које располажу са неким од ресурса које можемо заједнички користити потпишемо одговарајуће споразуме како бисмо формирали националну мрежу за истраживање и едукацију коришћењем симулационих алата и напредних технологија. У сврху остваривања постављених циљева биће организоване посете институцијама које по нашим сазнањима располажу компатибилним ресурсима. Факултет безбедности и Национални симулациони центар за безбедносне ризике, отворени су за сарадњу и позивају све заинтересоване стране да узму учешће у раду центра. Сматрамо да заједнички можемо искористити своје и сличне или истоветне ресурсе других институција како би повећали свеукупне могућности и остварили синергетски ефекат.